W tym wpisie poznasz drugą pozycję percepcyjną, a więc perspektywą drugiej osoby. Pierwszą zajmowałem się TUTAJ.

Druga pozycja percepcyjna to odwzorowanie słów „wejść w buty drugiego człowieka”. Wszystko po to, by zobaczyć świat jego oczami, zrozumieć jego postawę, motywy, przekonania i sposób podejmowania decyzji. Dzięki drugiej perspektywie jesteśmy w stanie o wiele lepiej zrozumieć innych ludzi. Dowiedzieć się, co nimi kieruje, dlaczego są tacy, jacy są, i jak do nich mówić, by z jednej strony lepiej nas rozumieli, a z drugiej – by ich poruszyć, zmotywować, mówić ich językiem korzyści, wywierać na nich wpływ i przekonywać ich do naszych racji.

Oczywiście patrzenie na świat oczami drugiego człowieka czy też wchodzenie w czyjeś buty należy traktować z dystansem. W praktyce nie jesteśmy w stanie patrzeć na świat innymi oczami niż nasze własne – możemy co najwyżej wyobrazić sobie, jak by to było być inną osobą; z jej przeszłością, poglądami, emocjami i podejściem do życia. Nie jesteśmy jednak w stanie zrobić tego dokładnie, a jedynie pobieżnie, zbliżając się trochę do tego, by rozumieć drugiego człowieka. Z mojego doświadczenia wynika, że takie próby zrozumienia drugiej osoby i wczuwanie się w jej perspektywę jest w 100% wystarczające do codziennej zdrowej relacji i komunikacji. Regularne ćwiczenie tej umiejętności wykształca w nas coraz większe zdolności przewidywania zachowań innych ludzi i metod wpływania na nich.

Po czym poznać, że potrzebujesz rozwinąć drugą perspektywę?

Najczęściej im silniejsza jest pierwsza perspektywa, tym słabiej funkcjonuje druga. Gdy ktoś jest bardzo skoncentrowany na sobie, przestaje zwracać uwagę na osoby, z którymi rozmawia. Innym sposobem na weryfikację swojej drugiej perspektywy jest zwrócenie uwagi na to, czy często nie rozumiesz innych ludzi. Jeśli nie wiesz, o co chodzi Twoim znajomym albo współpracownikom, nie rozumiesz, dlaczego ktoś wybuchł złością albo obraził się na Ciebie, lub nie pojmujesz, jak to się stało, że ktoś podjął taką, a nie inną decyzję w swoim życiu – w szczególności możesz udoskonalać drugą perspektywę.

W jaki sposób ćwiczyć drugą perspektywę?

Przede wszystkim stwórz model drugiej osoby.

Na myślenie innej osoby składa się parę czynników: jej historia, przekonania, wartości, dominujące emocje, model rodziny, w jakim się wychowała, miejsce, w którym się wychowała, sposób myślenia (analityczny, optymistyczny, krytyczny itp.). To, w jaki sposób inni myślą, możemy również poznać po tym, jakiego rodzaju słowa i zdania tworzą, po zachowaniach, a nawet ubiorze. Istotnym czynnikiem jest również transformująca sytuacja, która może być zarówno pozytywna, jak i negatywna. Do pozytywnej może należeć ważna rozmowa z doświadczoną osobą, która staje się mentorem i inspiracją do wewnętrznej transformacji. To może być także zakochanie się, narodziny dziecka lub sukces zawodowy. Transformującą sytuacją może być także negatywna sytuacja, taka jak doświadczenie zdrady lub śmierci bliskiej osoby czy przeżycie traumatycznej sytuacji.

Czas na dzisiejsze ćwiczenie. Wybierz dwie osoby w firmie, których zachowania najmniej rozumiesz. Wypełnij kartkę informacjami, które znasz na temat danej osoby, i zastanów się, co mogło wpłynąć na takie, a nie inne jej zachowania i podejście.

Następnie zastanów się w przypadku każdej z tych osób, co by zrobiła, gdyby trafiła do obcego, niekoniecznie bezpiecznego kraju. Jaki byłby jej pierwszy, drugi i kolejne kroki? Szukałaby kontaktu z innymi ludźmi czy samodzielnie wydostawałaby się z niego? Jak by się porozumiewała? Szukałaby ambasady czy działała na własną rękę? Najpierw rozplanowałaby działania czy od razu zaczęła działać, a dopiero potem myślała? W tym ćwiczeniu nie ma dobrych i złych odpowiedzi, jednak wszystkie koncentrują się na tym, byś wchodził coraz głębiej w perspektywę drugiej osoby.

Interesują Cię tematy związane ze skuteczną komunikacją i wywieraniem wpływu? Sprawdź Business Skills Academy.

Kolejne perspektywy opiszę już niebawem :)

Szymon Berbeka on sabyoutubeSzymon Berbeka on sablinkedinSzymon Berbeka on sabinstagramSzymon Berbeka on sabgoogleSzymon Berbeka on sabfacebook
Szymon Berbeka
Szymon Berbeka
Od ponad 10 lat związany jestem z branżą szkoleń i konsultingu. Uczę efektywniej pracować i skutecznie zarządzać. Pasjonuje mnie psychologia i marketing. Prowadzę 2 firmy. Moje wypowiedzi m.in. znajdziesz TU, TU i TU.
Zawodowo jestem najbardziej dumny z TEGO i TEGO.
Wierzę, że rozwój wynika ze zrozumienia.