Ćwiczenia fizyczne, mindset i produktywność mają ze sobą wiele wspólnego. W każdej z tych czynności staramy się osiągać więcej, podnosimy sobie poprzeczkę, przekraczamy własne granice, wychodzimy poza strefę komfortu, uczymy się tolerować większą ilość konstruktywnego bólu, który wzmacnia nasz hart ducha lub mięśnie. Ćwiczenia dają nam więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

  • Ćwiczenia sprawiają, że jesteś skoncentrowany.

Sprawiają, że do mózgu dopływa więcej krwi, a to wyostrza Twoją uwagę. Są badania (np. Jima McKenny’ego z Bristol University) pokazujące, że po ćwiczeniach jakość pracy jest wyższa, lepiej zarządzamy czasem oraz mamy lepszy dostęp do naszych mentalnych zasobów: wiedzy, sprytu i kreatywności.

  • Ćwiczenia pomogą Ci być dłużej pozytywnie naładowanym.

Używając toggl, zauważyłem, że w dni, w które mam trening, jestem w stanie dłużej koncentrować się na pracy. W pozostałe dni baterie szybciej mi się wyczerpują. Koniecznie zweryfikuj, jak jest u Ciebie.

  • Ćwiczenia pomagają zbudować pozytywną samoocenę.

Być może nie są w tym kontekście kluczowe, ale lepszy wygląd i odpowiednio zbudowane mięśnie pleców (utrzymujące prostą pozycję) sprawiają, że dostęp do tzw. power poses  jest prostszy i sprawia, że przyzwyczajamy się do większej pewności siebie.

  • Ćwiczenia pomagają rozwiązać problem.

Kiedyś „Journal of Experimental Psychology” przeprowadziło badania, które dowiodły, że chwilowy brak kreatywności i tzw. utknięcie przy jakimś zadaniu może zostać odblokowane przy najprostszym spacerze, a szanse na to wzrastają średnio o 60% względem pozostania przy biurku. Pamiętaj, że często najlepsze pomysły powstają poza miejscem pracy, a na siłowni czy sali fitness masz ku temu sprzyjające warunki.

  • Ćwiczenia pokazują Ci, że możesz więcej, niż Ci się wydaje na pierwszy rzut oka.

Często dochodzimy do momentu zwątpienia, w którym przebiegnięcie kolejnych kilometrów wydaje się niemożliwe, a zaplanowane 12 podniesień sztangi skończy się gdzieś w okolicy 8. A jednak potrafisz z siebie wydobyć trochę więcej, niż Ci się wydaje. Sport naturalnie uczy mentalności zwycięzcy, który wychodzi na przeciw własnym wątpliwościom, lękom i bólowi. Przyzwyczaja, że aby być silniejszym, aby schudnąć, aby zbudować sylwetkę marzeń – trzeba swoje przecierpieć.

W byciu produktywnym jest tak samo.

Szymon Berbeka on sabyoutubeSzymon Berbeka on sablinkedinSzymon Berbeka on sabinstagramSzymon Berbeka on sabgoogleSzymon Berbeka on sabfacebook
Szymon Berbeka
Szymon Berbeka
Od ponad 10 lat związany jestem z branżą szkoleń i konsultingu. Uczę efektywniej pracować i skutecznie zarządzać. Pasjonuje mnie psychologia i marketing. Prowadzę 2 firmy. Moje wypowiedzi m.in. znajdziesz TU, TU i TU.
Zawodowo jestem najbardziej dumny z TEGO i TEGO.
Wierzę, że rozwój wynika ze zrozumienia.