Mindset to nastawienie, sposób myślenia, attitude. Odpowiada za to, jak myślisz o swojej pracy, karierze, firmie czy zarabianiu. A od myśli wszystko się przecież zaczyna. Myśli wpływają na to, jakie decyzje podejmujesz. Decyzje zmieniają Twoje zachowania, a te powodują, że coś udaje Ci się osiągnąć lub też nie. Dlatego właśnie Twoje podejście do zadań i pracy jest tak ważne i w dużej mierze determinuje końcowe wyniki.

Dobry mindset często jest mylony z pozytywnym nastawieniem. Bycie optymistą może być fajne – wierzysz w końcowy sukces, przyszłość rysuje Ci się w jasnych barwach i dobrze się czujesz. Większość przedsiębiorców, których spotkałem, ma pozytywne nastawienie do działań, ale potrafią myśleć także o porażkach, przewidywać je i łączyć oba bieguny, odnajdując realizm.

Mindset to coś innego. To Twoje nastawienie do pracy, ambicja, wartości, jakimi się kierujesz, głód zwycięstw, chęć nauki, proaktywność, branie na siebie większej odpowiedzialności, zauważanie i wyciąganie lekcji z porażek, a także ciągłe poszukiwanie lepszych rozwiązań i metod zapewniających wzrost Tobie, jak i organizacji, w której pracujesz.

Odpowiedniego sposobu myślenia można się nauczyć, nowe nawyki można wykształcić, percepcje wyostrzyć, a do wysiłku z początku można się nawet zmusić. Dlatego mindset jest czymś, na co mamy wpływ i co możemy rozwijać.

W tym wpisie będę regularnie, wraz z rozwojem bloga, umieszczał kolejne tematy związane z tym działem, tworząc regularnie uzupełnianą „Encyklopedię mindsetu”.

Napisz, proszę, w komentarzu, czego sam chciałbyś się dowiedzieć w tym temacie. Na pewno to uwzględnię, przygotowując kolejne wpisy.

Jeśli potrzebujesz kursu, który traktuje o tej tematyce, zapraszam do programu e-learningowego Business Skills Academy, w ramach którego omawiamy szczegółowo to zagadnienie w trakcie blisko 90 pięciominutowych odcinków edukacyjnych.

—————

Cierpliwość – niewidoczna cecha leżąca u podstaw sukcesu

Pozycje percepcyjne, cz. 2. Na czym polega druga pozycja percepcyjna?

Szymon Berbeka on sabyoutubeSzymon Berbeka on sablinkedinSzymon Berbeka on sabinstagramSzymon Berbeka on sabgoogleSzymon Berbeka on sabfacebook
Szymon Berbeka
Szymon Berbeka
Od ponad 10 lat związany jestem z branżą szkoleń i konsultingu. Uczę efektywniej pracować i skutecznie zarządzać. Pasjonuje mnie psychologia i marketing. Prowadzę 2 firmy. Moje wypowiedzi m.in. znajdziesz TU, TU i TU.
Zawodowo jestem najbardziej dumny z TEGO i TEGO.
Wierzę, że rozwój wynika ze zrozumienia.