W tym wpisie zajmiemy się uporządkowaniem Twojej listy TO DO według paru ważnych kryteriów. Pomoże Ci to zachować płynność pracy, szybciej będziesz kończył obecne projekty i nie będziesz poświęcał swojej liście TO DO dużej ilości czasu.

Badania LinkedIn mówią, że 63% profesjonalistów tworzy listy TO DO. Niestety tylko 11% deklaruje zakończenie zadań, które planuje na dany dzień. Co jednak bardziej zadziwiające, 30–60% zadań z listy TO DO nie zostaje nigdy wykonana. Te ostatnie dane pochodzą od firm dostarczających aplikacje do zarządzania zadaniami. Listy TO DO w większości przypadków nie są dobrym rozwiązaniem. Nie jest to jednak wina samych list, lecz bardziej tego, w jaki sposób je tworzymy i nimi zarządzamy.

Bardzo istotnym jest, aby wszystko ze swojej głowy wyrzucić albo na papier, albo do specjalnych aplikacji, które pomagają Ci pamiętać o zadaniach. Dzięki takiemu działaniu łatwiej pozostać skoncentrowanym na obecnie wykonywanych czynnościach oraz mieć nad wszystkim kontrolę. Wtedy wszystkie zadania możesz rozpocząć spisywać w listy, które będą praktyczne, przejrzyste i pomocne. Do tego jednak musimy wyciągnąć wnioski z błędów, które ludzie na całym świecie popełniają, tworząc swoje listy zadań.

  1. Jeśli spisujesz regularnie wszystkie zadania do zrobienia, prawdopodobnie w pewnym momencie przytłoczy Cię ich liczba. Z jednej strony dochodzą kolejne, z drugiej strony te wcześniejsze znikają wolniej, niż myślałeś. Zamiast Ci pomagać, lista TODO zaczyna Cię prześladować, a końca nie widać. To błąd.

O ile posiadanie listy rzeczy do zrobienia jest fantastycznym pomysłem, to nie powinieneś każdego dnia widzieć jej całej, lecz jedynie najpilniejsze i priorytetowe rzeczy. Oznacza to, że powinieneś podzielić swoją listę na zadania dotyczące:

  • najbliższego czasu obejmującego dwa dni,
  • najbliższego tygodnia,
  • dalszego okresu,
  • planów długoterminowych .

Tym sposobem przed Twoimi oczami będzie tylko parę najbliższych zadań, a w połowie dnia już część będzie odhaczona jako ukończona. Prawda, że o wiele przyjemniej jest tworzyć taką listę? Pozostałe zadania powinieneś ukryć, schować, przenieść na inną listy itd., w zależności od tego jaki będzie nowy termin ich wykonania.

Podsumowanie: pierwszy błąd – długa i demotywująca lista TODO. Rozwiązanie: stworzyć podział na parę list i zajmować się tylko listą priorytetów na najbliższy czas.

  1. Kolejną kwestią jest wybranie właściwych zadań na listę TO DO dotyczącą najbliższych dni. Sugeruję Ci nie prowadzić listy TO DO z perspektywy zadań na dzisiaj, zadań na jutro itd.,tylko ustalać kolejność zadań do zrobienia na liście, która dotyczy najbliższego czasu. Tym sposobem unikniesz frustracji, w której na koniec dnia okazuje się, że nie zrobiłeś nawet 10% planu bo na Twojej liście pojawiły się w ostatniej chwili bardzo pilne zadania do natychmiastowego wykonania. Wystarczy, że wpiszesz taki projekt na swoją listę i odhaczysz go jako zrobiony priorytetowo,np. na prośbę zarządu. I gotowe – widzisz swój progres, a lista nie jest przeterminowana, nadal zawiera zadania do zrobienia w najbliższym czasie.

Podsumowanie: drugi błąd – prowadzenie listy na dziś i ciągłe jej rekonfigurowanie. Rozwiązanie: skoncentrowanie się na liście zadań do wykonania w najbliższym czasie.

  1. Częstym błędem jest również złe zapisywanie zadań na liście TO DO. Warto tu wspomnieć o metodzie SMARTER, w której cele są konkretne, mierzalne, ambitne, realistyczne, określone w czasie, ekscytujące i zapisane. Nie musisz bardzo szczegółowo zapisywać każdego celu z listy TO DO – szkoda czasu. Nie możesz jednak formułować cełow w taki sposób jak: „pracować nad prezentacją” albo „obdzwonić klientów”. To zbyt ogólne. Nie wiadomo, czy zrobisz jeden, czy 30 slajdów, czy obdzwonisz dwóch, czy 50 klientów.

Podsumowanie: trzeci błąd – źle opisane zadania. Rozwiązanie: użycie zasad związanych z poprawnym wyznaczaniem celów.

Zastosuj dzisiejszą wiedzę w swoim planowaniu, i koniecznie podziel się w komentarzu tym, jak Ci poszło.

W kolejnym kroku sprawdź drugą część poświęconą listom TO DO.

Szymon Berbeka on sabyoutubeSzymon Berbeka on sablinkedinSzymon Berbeka on sabinstagramSzymon Berbeka on sabgoogleSzymon Berbeka on sabfacebook
Szymon Berbeka
Szymon Berbeka
Od ponad 10 lat związany jestem z branżą szkoleń i konsultingu. Uczę efektywniej pracować i skutecznie zarządzać. Pasjonuje mnie psychologia i marketing. Prowadzę 2 firmy. Moje wypowiedzi m.in. znajdziesz TU, TU i TU.
Zawodowo jestem najbardziej dumny z TEGO i TEGO.
Wierzę, że rozwój wynika ze zrozumienia.