Gary Vaynerchuk – przedsiębiorca-celebryta, speaker i coraz popularniejszy doradca biznesowy powiedział kiedyś zdanie, które zwróciło moją uwagę: „W krótkiej perspektywie czasu, a więc przez jedną dekadę, robiłem coś, czego aż tak bardzo nie lubię, tylko po to, by zbudować platformę do tego, by później móc robić więcej”. Wtedy zrozumiałem, że moja krótka perspektywa czasu to miesiąc…

Gary Vaynerchuk

Oto dane dotyczące hasła „Gary Vaynerchuk” w Google Trends. Jak widać, już w 2004 r. zaczął on w śladowych ilościach być wyszukiwany przez użytkowników. Już ponad 10 lat temu zaczął prowadzić swój kanał na YouTube, opowiadając o winach – WineLibraryTV. Stronę winelibrary.com założył już w 1997 r. – niespełna 20 lat temu. Po 3 latach, odkąd działa Google Trends (2004), wykres drgnął, Gary otworzył w międzyczasie swój kanał (Gary Vaynerchuk), budując swoją markę osobistą. Okres delikatnych wzlotów i małych spadków trwał aż do czerwca 2015 r., kiedy coś zaskoczyło. Przez ten okres powstało mniej więcej 1300 filmów z udziałem Gary’ego (a nagrywanie filmów nie było jego główną działalnością – rozkręcił m.in. sklep z winami do 45 mln dolarów obrotów już w 2003 r.) – i większość z nich skończyło tak: KLIK, z 700 odsłonami…

A jednak setki rzadko oglądanych filmów nie zniechęciły go, by pracować dalej, uczyć się nagrywać i po 10 latach robić to trochę lepiej – KLIK.

Vayner media

A oto jego firma zajmująca się social media – VaynerMedia – i jej dane w Google Trends. Po 2 latach od startu trudno było powiedzieć, czy firma coś osiągnie, czy upadnie. Dopiero po 2 latach nakład pracy sprawił, że coś drgnęło. Dopiero po 6,5 roku działalności firma wystrzeliła, obecnie zdarza jej się zajmować pozycje 7–12 w rankingach efektywności prowadzonych w USA i jest na fali wznoszącej.

Strategia rozpatrywania dekady w kategoriach krótkoterminowych bardzo mi się spodobała. Dekada to mniej więcej 3652 dni, 21 000 godzin spędzonych w pracy (biorąc pod uwagę popularny, 8-godzinny dzień pracy przez 5 dni w tygodniu).

Wnioski, jakie wyciągam z długoterminowego postrzegania pracy:

  • Poprawiając swoją produktywność o zaledwie 5%, jesteś w stanie zaoszczędzić 1050 godzin (131 dni roboczych) na każdą dekadę. Jeśli Twoja godzina pracy ma stawkę 40 zł, jest to dodatkowe 42 000 zł. A mówimy cały czas o zaledwie 5% (subiektywnie uważam, że gdy osoba faktycznie chce, to jest w stanie osiągać wzrost liczący paręset procent). Dobre nawyki są w cenie, moi drodzy, dlatego zapraszam na spotkania :)
  • W 10 lat można nauczyć się wiele. Obalona już teoria K. Andersa Ericssona głosiła, że do mistrzostwa w dowolnej dziedzinie potrzeba 10 000 godzin praktyki. To 2,5 godziny dziennie, by po dekadzie być mistrzem w większości zawodów. Mimo że teoria nie znalazła potwierdzenia w późniejszych badaniach, trzeba mieć na uwadze, że tego typu doświadczenie i praktyka uczyni Ciebie ekspertem w branży.
  • Cokolwiek robisz – trudno o porażkę. Bo Twoim celem nie jest odnieść dziś sukces, ale zrobić kolejny krok lub nabyć promil umiejętności na swojej drodze do celu.
  • Wielkie fortuny i wielkie kariery nie przydarzają się z dnia na dzień (może poza wygranymi w lotka). Przeciętny milioner w skali świata ma 61 lat, przeciętny prezes nabierał doświadczeń zawodowych przez lata – planując na długie lata do przodu. Najambitniejsze cele zaczynają być bardzo realistyczne i coraz bardziej zależą od Ciebie i Twojej systematyczności, a coraz mniej od sytuacji rynkowej i przysłowiowego szczęścia.
  • Które z Twoich pomysłów, biznesów i inwestycji (również czasowych) warto regularnie rozwijać przez najbliższe lata, by po dłuższym czasie czerpać z nich głównie korzyści?

A teraz ćwiczenie. Daj sobie na nie czas i wracaj do niego od czasu do czasu.

  1. Kim chcesz się stać na przestrzeni najbliższych 10 lat?
  2. Co chcesz robić na przestrzeni najbliższych 10 lat? Do czego ma Cię to zaprowadzić?
  3. Gdzie, z kim i jak powinieneś robić to przez najbliższe 10 lat, żeby było to dla Ciebie przyjemnością?
  4. Biorąc pod uwagę te 10 lat, do czego dopiero otworzy Ci to drzwi? Co zacznie być możliwe dzięki tej pracy? Co będzie można osiągnąć w kolejnych 10 latach?

Jedną z długoterminowych inwestycji, jakiej możesz dokonać, jest zakup programu e-learningowego Business Skills Academy. Rok nauki, który znacząco podniesie Twoją efektywność i jakość pracy.

Szymon Berbeka on sabyoutubeSzymon Berbeka on sablinkedinSzymon Berbeka on sabinstagramSzymon Berbeka on sabgoogleSzymon Berbeka on sabfacebook
Szymon Berbeka
Szymon Berbeka
Od ponad 10 lat związany jestem z branżą szkoleń i konsultingu. Uczę efektywniej pracować i skutecznie zarządzać. Pasjonuje mnie psychologia i marketing. Prowadzę 2 firmy. Moje wypowiedzi m.in. znajdziesz TU, TU i TU.
Zawodowo jestem najbardziej dumny z TEGO i TEGO.
Wierzę, że rozwój wynika ze zrozumienia.