Jest to wpis nr 12 (z 12) związanych z budową Know-How organizacji.
Gorąco rekomenduję przeczytać ją w formie darmowego Kursu online zapisując się na niego NA TEJ STRONIE.
Część 1 – KLIK
Część 2 – KLIK
Część 3 – KLIK
Część 4 – KLIK
Część 5 – KLIK
Część 6 – KLIK
Część 7 – KLIK
Część 8 – KLIK
Część 9 – KLIK
Część 10 – KLIK
Część 11 – KLIK

To już finałowy artykuł. Przed Tobą ostatni BOSS – Automatyzacja.
Opowiemy sobie na pytanie „w jaki sposób automatyzować działanie firmy, abyś Ty miał wolny czas podczas gdy firma przynosi zyski?”

Piszę o tym, ponieważ jest mnóstwo drobnych przedsiębiorców, którzy są głównymi kołami zamachowymi firmy, dostarczycielami klientów, zarządzają ręcznie wieloma procesami (tzw. micromanagement) i sami są na pierwszej linii z klientami.

Jak największa automatyzacja działań firmy jest celem ostatecznym wielu przedsiębiorców. Dla właścicieli najczęściej wiąże się to z zatrudnieniem Prezesa, i doglądaniu czy firma idzie we właściwą stronę. Dla kierownika działu oznaczać może dużą ulgę, gdy wyniki działu są nadzwyczaj dobre, a sam może skoncentrować się na kierunkach rozwojowych – dla działu, oraz dla siebie (np. wspinanie się w korporacyjnej hierarchii, i objęcie swoim nadzorem większej ilości działów lub pozostanie członkiem zarządu do określonych spraw, którym wcześniej nadzorował).

Jak to wygląda u mnie?

W Business Skills Academy od samego początku nastawiałem się na pełną automatyzację rozwiązania z wykorzystaniem systemu IT. Od pomysłu do realizacji minęły 2 lata. Dziś są 2 obszary, w jakich biorę udział – sprzedaż oraz kluczowe partnerstwa. Całe rozwiązanie, które dla pracowników jest dostarczane w ciągu 365 dni – jest zautomatyzowane. Jednak nie jest to nic zaskakującego w biznesie cyfrowym.

W Narysujto biorę udział w sprzedaży i czasami tworzeniu scenariusza, ale już od etapu zamówienia projekt ma przypisanego swojego Project Managera, który prowadzi projekty w systemie, który służy do zarządzania pracą pracowników. Skorzystaliśmy z Bitrix24. W dowolnej chwili, za pomocą tego narzędzia i jednego pliku Excel widzę stan wszystkich projektów, korespondencję z klientami i urlopy pracowników. Wysyłanie ofert stało się dla nas bardzo proste, gdyż uprościliśmy cały proces wyceniania. Z kolei prowadzenie projektów zawiera w sobie 3-4 gotowych maili do klientów, które wszystko upraszczają. Dojście do tej wiedzy i przetestowanie jej zajęło jednak 2,5 roku budowy biznesu od podstaw. Dziś mogę się zastanawiać w jaki sposób sukces mogę powtórzyć na zagranicznym rynku z X-Animations – to na chwilę obecną, zupełnie mi nie wychodzi :)

Do tego prowadzę jeszcze indywidualne doradztwa dla firm i tworzę narzędzie do automatyzacji tych konsultacji (aplikacja wykona moją 2-dniową pracę w ciągu 2 godzin). To aktualnie zabiera mi dużo czasu, ale jestem w trakcie budowania modelu.

Do tego jeszcze mam poboczny projekt związany z LinkedIN.

Jak więc widzisz – część rzeczy mi się udało, a część jest „in progress”. W niektórych przypadkach (jak x-animations) nie idzie mi najlepiej, można więc uznać je za porażkę.

Piszę to dlatego, żebyś zdawał sobie sprawę w jakim punkcie sam jestem. Nie mam wielu ogromnych przedsiębiorstw, które zarabiają dla mnie miliony. Ale mam nadzieję być na drodze paru naprawdę świetnych biznesów, które z założenia – powinny pracować na siebie latami.

W jaki sposób automatyzować działanie biznesu?

Po pierwsze powinieneś pamiętać, że:

  • wiele osób, które dopiero się uczy, z chęcią i pasją wykona te zadania, które Ty wykonujesz od lat i już jesteś nimi znudzony. A ponieważ będą wkładać w to więcej serca, to z odpowiednim procesem, będą one wykonywane lepiej, niż gdybyś zajmował się nimi Ty,
  • oznacza to, że powinieneś myśleć o tym, w jaki sposób jak największy obszar swoich kompetencji i zadań przekazywać do zespołu. A to skłoni Cię do rozmyślań nt. tego kogo potrzebujesz zatrudnić, jaką wiedzę musisz dla nich zebrać, i jak krok po kroku uwalniać swój czas,
  • musisz też zastanowić się, czy od samego początku ten czas chcesz wykorzystywać na odpoczynek, czy może lepiej będzie go poświęcić na uruchomienie wartościowych, długofalowych projektów? U mnie takimi projektami było stworzenie contentu, strategia SEO, znalezienie odpowiednich copywriterów dla NarysujTO, i znalezienie optymalnych ustawień kampanii, abyśmy mogli pozyskiwać z rynku dużą ilość leadów sprzedażowych. To wzmocniło fundamenty firmy, podczas gdy ja sam mogłem z większym spokojem zajmować się innymi projektami.

Software
To kluczowa kwestia. Człowiek, nawet najlepszy, bywa zawodny. Ale większość procesów i gotowych procedur można „wpisać” w narzędzia, które będą go wykonywać razem z pracownikami. Wspomniany Bitrix to jedna z opcji, ale jest ich mnóstwo. Asana, ClickUp, Monday i Oferteo to jedne z ciekawszych rozwiązań które warto rozważyć. Wiele z nich oferuje tzw. Workflow – konfigurowalny przepływ informacji w firmie, aby jeden program zastąpił wiele źródeł komunikacji (mail, sms, watsapp) i archiwizował wszystkie dokumenty w wygodnej dla pracowników formie.

Z procesem i procedurami – wiesz dokładnie co i jak poukładać. Wdrażając to do cyfrowego narzędzia, wiele rzeczy będzie działo się za Ciebie i Twoich pracowników, a Ty zyskasz prosty i czytelny dashboard do kontroli procesów.

Mam nadzieję, że mój kurs pomoże Ci rozwinąć Know-How firmy. Jestem szczerze zaciekawiony, jak Ci się podobał. Jeśli możesz – odpisz na tego maila informując mnie o szczegółach :)

Wszystkiego dobrego! :)

—–

Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz krótkiej porady – możesz do mnie napisać. Pomogę w miarę możliwości w Waszych zapytaniach.

Niektórzy od samego początku wolą, bym asystował im w całym procesie budowania Know-How w roli doradcy. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu usługą, skontaktuj się ze mną.

Szymon Berbeka on sabyoutubeSzymon Berbeka on sablinkedinSzymon Berbeka on sabinstagramSzymon Berbeka on sabgoogleSzymon Berbeka on sabfacebook
Szymon Berbeka
Szymon Berbeka
Od ponad 10 lat związany jestem z branżą szkoleń i konsultingu. Uczę efektywniej pracować i skutecznie zarządzać. Pasjonuje mnie psychologia i marketing. Prowadzę 2 firmy. Moje wypowiedzi m.in. znajdziesz TU, TU i TU.
Zawodowo jestem najbardziej dumny z TEGO i TEGO.
Wierzę, że rozwój wynika ze zrozumienia.